do góry

„Najpierw ROP, potem system kaucyjny” – rozmowa K. Hornickiego z portalem Teraz Środowisko.

Trwa dyskusja na temat zasadności wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce.

Krzysztof Hornicki, Wiceprezes Zarządu INTERSEROH, w rozmowie z portalem Teraz Środowisko przybliżył m. in. rolę systemu kaucyjnego w gospodarce odpadami i podkreślił, że rozwiązanie to nie przyniesie oczekiwanych efektów bez wdrożenia innych zmian prawnych, przede wszystkich dotyczących ROP (Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta).  

„(…) pomimo zachwytów medialnych, należy wyraźnie podkreślić, że wprowadzenie ogólnopolskiego systemu kaucyjno - depozytowego w oderwaniu od innych zmian prawnych nie przyczyni się do oczekiwanego usprawnienia gospodarki odpadami oraz likwidacji powszechnego zaśmiecenia środowiska naturalnego.” – powiedział Krzysztof Hornicki.

„Niezależenie od przyjętych rozwiązań prawnych, w Interseroh jesteśmy przygotowani na każdy wariant systemu kaucyjnego lub depozytowego, co wynika z posiadanych przez nas doświadczeń z innych krajów europejskich, w których jesteśmy zaangażowani w tworzenie i utrzymanie różnych systemów zbiórki zużytych opakowań. Ostatnim kamieniem milowym naszych przygotowań jest rozpoczęcie dystrybucji w Polsce maszyn firmy Sielaff („butelkomatów”), dzięki którym nasi Klienci otrzymają gotowe rozwiązanie dostosowane do wdrożonych w przyszłości przepisów prawnych” – dodał.

Z całością rozmowy z Krzysztofem Hornickim można zapoznać się TUTAJ.

powrót

ALBA i  Interseroh to dwie największe marki Grupy ALBA światowego lidera branży gospodarki odpadami i recyklingu z obrotem w wysokości  2,2 mld euro (2015). Grupa Alba zatrudnia ponad 7500 pracowników, działając w  Niemczech, Europie i Azji. W 2015 roku Grupa ALBA  ograniczyła emisje niemal 5,9 mln ton gazów cieplarnianych w porównaniu do produkcji pierwotnej i jednocześnie około 51,8 milionów ton surowców pierwotnych poprzez swoje działania recyklingu.

Dalsze informacje na temat gospodarki odpadami i recyklingu można znaleźć na stronie www.recyclingnews.info.